16 Ağustos 2010 Pazartesi

Aşığının gözünden Kaş...


Ne zaman gittik, gezdik, gördük : 25 Temmuz  - 2 Agustos 2010 


Tatil bitti ve kürkçü dükkanına geri döndük, yeniden iş başı ve yeniden soğuk. Sanki yaz bitmiş, kış başlamış gibi döndüğümüzden beri. Geride bıraktıkrımız - şimdilik - içimizi ısıtmaya yetiyor diyelim ya da öyle avunalım:-)

Yaz tatilimiz 2,5 hafta sürdü. Çok yer gezdik, çok şey gördük,çok koşturduk... ama en uzun vaktimizi yine Kaş'ta geçirdik. E artık Kaş'ı anlatma vakti gelmiştir.

Tamer'le Kaş'ta tanışmamış olsaydık, yine de Kaş'a bu kadar çok ve sık giderdik herhalde. Tamer tanışmamızdan önce de senelerce yaz tatillerini Kaş'ta geçirirmiş ve bu biz olalıberi de degismedi. 

Bilenler bilirler... Kaş, müthiş denizi ve deniz altı yaşamıyla Antalya'daki birçok turistik bölgeden ayrışır. Ancak 5 yıldızlı otellere, All inclusive sistemine, disko ve animasyonlara alışık olanlar için baştan söylemek lazım, Kaş'ta sıkılabilirsiniz.

Huzur bulmak, dinlenmek, zaman zaman sıcak zaman zaman soğuk olabilen denizin keyfini çıkarmak, masmavi sularında dalmak, belki paragliding yapmak, Gömbe yaylasına çıkıp kuzu tandır yemek, Kaputaş'ın azgın sularında boğuşmak, akşam Mavi bar'da bira içmek ve belki yer bulamazsan kaldırımda oturmak, çekirdek çitlemek, Uzun Çarşı'da gezinmek, el yapımı takılara bakıp iç geçirmek hepsi olmasa da birkaç tane almak, Bahçe Restoran'ın mezelerinden yemek, Enişte'nin yerine çorba içmek için gidip ardından kebap yemek, çay bahçesinde oturup tavla oynamak, her gidişinde peştamal almak istemek, HydeAway bar'da koltukların üstüne yayılmak, Echo Bar'da caz dinlemek, Deja Vu'da güneşin batışını izlemek, Kekova-Batık kent turu yapmak, ve her Kaleköy'e gittiğinde bir gece de orda kalmak istemek ama kalmamak, Schengen vizesi varsa karşı kıyıya Meis(Kastellorizo)'e geçmek, her seferinde birbirinden güzel fotoğraflar çekmek, ve her seferinde tekrar Kaş'a aşık olmak... İşte Kaş, bir aşığının gözünden tam olarak da bu...

Ben de isterim diyorsanız, Kaş, Dalaman havaalanına 185 km uzaklıkta. Havaş'la önce Fethiye'ye oradan da Batı Antalya Tur'la Kaş'a ya da direk taksiyle otelinize kadar gidebilirsiniz. Eğer 4 kişiyseniz taksi hemen hemen aynı paraya daha az sürede sizi Kaş'a ulaştırabilir. Kalmak için Küçük Çakıl mevkii'ni tavsiye edebilirim, küçüklü büyüklü oteller ve her keseye yönelik pansiyonlar mevcut. Hem plaja yakın, hem Kaş'ın merkezine...

Benden bu kadar, gerisini fotoğraflara bırakıyorum...
Edit: Zamanla Kaş değişiyor ve yeni mekanlar da açılıyor. Listemize Zaika ve Meymeze by Uygar'ı da eklemeyi ihmal etmeyelim.

Zaika Kaş'ın kebap açığını kapatmakla kalmayıp kaliteyi üst sıralara taşıdı... Lezzet patlaması için mutlaka gidin! Zaika, şaşlık, pirzola aşırı nefis. Salgam da Adana'dan geliyor mutlaka deneyin!!!
Meymeze by Uygar da mezeler muazzam! Beğendili ahtapot ise bir harika!


Summary: Kaş is a small historical town of Antalya which is located in south of Turkey. This small town has no five star, all inclusive hotels so this makes Kaş more different than other touristic places in Antalya. People just want to enjoy faboulous sea, swimming, diving, paragliding, trekking and lots of nature sports here and of course delicious foods as well. In Turkish, Kaş means eyebrow, and the name comes from the shape of town. Also the Greek Island (around 2 km) across Kaş seems like an eye. Thereby Kastellorizo (Megisti) and Kaş are a perfect couple as an eye and an eyebrow on the map. I can suggest Kaş to people who have historical interests and like nature very much. 
Finally how to reach Kaş :) It's near to Dalaman Airport, just need to be searched transfer options to have a safe trip.        

Kaş, limandan görünüm
Kaş Meydani
Uzun Carşi ve Kral Mezari
Begonviller
Kaş'in meshur kedileri
Mavi Bar
Uzun Carşi da dükkanlar
Per Se Hotel'den Meis Adasi
Kastellorizo (Megisti), Meis Adasi
Kastellorizo (Megisti), Meis Adasi
Kaş - Kaputaş Plaji
Kaş - Kaputaş Plaji ve dalgalar

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...